czwartek, 12 sierpnia 2010

SCHEMAT

W tym poście zamieszczam schemat projektu. Dokończę go w miarę posiadania wolnego czasu. Opiszę też krótko z czego się składa ;). Ponizej zamieszczam schematy na bazie których poskładalem schemat swojego wzmacniacza. Wszystkie schematy wzmacniacza, mod'ów, pochodzą ze strony Tom'a: 

1. Preamp wzmacniacza - zmodyfikowany orginalny układ Mesy DR, zmienione parę wartości elementów (między innymi: pierwszy kondensator  na katodzie pierwszej lampy, pierwszy kondensator  wychodzący z anody pierwszej lampy, dodany rezystor 2,2M za potencjometrami GAIN'u, - przed rezystorem antyparazytowym na siatce drugiej lampy, dodany rezystor 22k łączący anodę pierwszej triody trzeciej lampy z siatką drugiej triody tej lampy, dodany "dzielnik" w katodzie 5-tego stopnia)   
 W tym preampie zastosowalem następujące mody:

- Extra gain, dynamic and edgy   - załączany przekaźnikiem w układzie

- czystszy kanał czysty ;)  - załączany przekaźnikiem  - podpięty pod SwitchingMatrixa
- HeadRoom Switch   - obnizenie napiecia zasilającego preamp - przełącznik na tylnym panelu wzmacniacza. Można powiedzieć, że jest to poprawiona wersja Mesa'owej opcji Spongy/Bold, która odpowiadała w Mesa'ie za przełączenie odczepu na pierwotnym uzwojeniu transformatora zasilającego, co owocowało obniżeniem napięcia po stronie wtornej transformatora .......niestety na wszystkich zaciskach :( :/ czyli spadało napięcie na preampie (co w tym wypadku skutkowało oczekiwanym efektem gęstszego harmonicznie przesteru), ale również na żarzeniu lamp, na końcówce mocy, BIAS powodując lekkie "rozjechanie" parametrów pracy wzmacniacza (np: zmiana punktu pracy lamp mocy na charakterystyce). Trochę to mało eleganckie jak na wypasioną "Mięse" ..... Mr. R. nie dał rady ;) ;)  Ale całe szczęście udoskonalił ten trik Tom. Obniżamy tylko napięcie pracy przedwzmacniacza, żarzenie lamp i parametry pracy końcówki mocy  pozostają sztywne.            

- łączenie lokalnych mas preampu (to nie jest mod, ale zamieścić warto). Przydatne do rozplanowania prowadzenia masy w gwiazdę. Rysunek ukazuje sposób łączenia mas lokalnych (końcówki danych elementów łączymy razem w lokalnej masie następnie przewodem z tego fragmentu laminatu "wychodzimy" do centralnego punktu masy ( w zasilaczu). Klasyczny sposób prowadzenia masy w gwiazdę, opisany gruntownie TU

- Hiss reducer   - coś na kształt bramki szumów. Poniżej element wykonawczy i sterujący. Pobieramy  sygnał z gitary i na podstawie jego obecności odbywa się sterowanie elementem wykonawczym: H11F1(H11F2) który tutaj załącza/wyłącza z toru sygnałowego diody 1N4148 "tłumiace" szumy, brumy w momencie braku sygnalu z gitary. Ostatnio śledziłem trochę nowinki techniczne .....coś podobnego zaaplikował chyba Marshall w JCM800 sygnowanym nazwiskiem Kerego Kinga... coś mi sie wydaje, że podwędził pomysł od Tom'a ;);) a Tom prawdopodobnie "podwędził" z Peavey'a Rockmaster'a. Oczywiście to moje żartobliwe domysły;)     


 
- tremolo  - element wykonawczy   i sterowanie  z układu 555





 - zasilanie  żarzenia lamp  - przełącznik sposobu żarzenia lamp (ECC83-6n2P)

- LEAD/CRUNCH    - zmiana charakteru przesteru, i pewnego rodzaju SOLDANizacja wzmacniacza(zamiana potencjometru gain'u 1M "mesowa wartość"  na 500k)
- pętla efektow by PITER (Hexe Electronix)  opis zamieszczony w wątku na trioda.pl




2. Końcowka mocy  - zastosowana klasyczna końcówka mesy 

zmodowana następujacymi modami:

- regulacja przedpięcia (BIAS)  - umożliwia precyzyjne regulowanie parametrów pracy końcówki
 
- Zmiana trybu pracy z pentodowego na triodiowy oraz zabezpieczenia trafa wyjściowego (diody, warystory)


 3. Switching matrix  - układ przełączania wzmacniacza umieszczony razem na laminacie z zasilaczem

realizujący następujące przełączenia na przekaźnikach i LDR'ach w zależności od wybranego kanału przełącznikiem na panelach:


4. Zasilacz - tutaj klasyczny układ z DR Mesy jeśli chodzi o napięcie anodowe i BIAS. Dodatkowo na laminacie zasilacza znajduje się blok zasilacza symetrycznego dostarczający napięcia +-15 i +-20V oraz super ciche zasilanie pierwszej lampy preampu.






************2010-07-06***********
Zamieszczam najnowszą wersję schematu. Jest to wynik "posklejania" wszystkich powyzszych elementów razem.  Panuje tutaj bajzel z wartościami elementów, ale schemat nabiera kształtów ...zostało tylko tremolo do rozrysowania

SCHEMAT_2010_07_06

************2011-06-01***********
Ciągle coś zmieniam i , na coś wpadam .....do konstrukcji dodam ten patent:

.
 zostały wolne styki od wyłącznika standby .....szkoda marnowac..
"walał się" gdzieś też rezystor z radiatorem...
Poniżej kolejna, ostatnia  wersja schematu.Ma pewne braki ...ale sam tor audio i przełączanie można uznac za bardzo klarowne. 

 


 
************2010-07-10***********
Zaaplikowałem ten mod (opis źródłowy):
 Przerobieniu uległ laminat przy pierwszym stopniu. Fotki poniżej pokazują zmiany (na żółto obszar zmian) nawiercone nowe otwory pod kondensator, wylutowany kondensator 2,2nF(będzie zastąpiony  przez  1nF z równoległym 'optoswitchem':

widoczna przecięta ścieżka i nawiercone otwory po dodatkowy kondensator:
kondensator z przylutowanym równolegle optoswitchem




Zaplikowany mod na laminacie. Wystające końce diody LED podłączone będą do zasilania
i przełącznika dźwigienkowego na panelu przednim wzmacniacza.