-------------19-07-2020-------------
Kiedy wydaje ci się, że znasz już wszystkie tajemnice mistrza Mike'a i nie możesz sobie odmówić sprawdzenia po raz kolejny ;)
------------02-12-2023-----------
NO i dupa ! totalna wywrotka. mamy trzy lata później i koncepcja się zmieniła w "międzyczasie". Dążenie do całkowitego 1:1 z oryginałem siadło, odskoczyłem całkowicie w innym kierunku. kondensatory zostawiam na kolejne wcielenie Soldaniacza a zabrałem się za totalną miniaturyzację i automatyzację. "Jednopłytkowiec" z sterowaniem mikrokontrolerem wszystko na przekaźnikach, dobre kondensatory VISHAY w zasilaniu i WIMA MKP10 w torze audio. Pomieszanie Diezla z Soldano. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Prace trwają. Skupiłem się na laminacie który wykonam jako zamoiwnie w Chinach i aktualnie skończyłem implementację switch'owania + MIDI. Odstwiłem na bok zabawę stałymi czasowymi w temacie wyciszania trzasków i clamp mod zrobiłem na mikrokontrolerze. Fajne możliwości...Programowa regulacja czasu wyzwalania. W backgroundzie oczywiście trick'i Hellstona. Soft - kompilacja w przyjaznym środowisku Sloeber (pewnego rodzaju Eclipse) Udostępnie ten projekt jako szeroko społeczności, koszty układu to 35 PLN za clone'a Arduino NANO. Dla bardziej wprawionych możliwośc wgrywania HEX'a do gołego procesora.
aktualny stan laminatu
tor audio jest cały gotowy w preampie. Pozostaje dorysować całe sterowanie układem wykonawczym na PCB widać w bloku zasilacza miejsce na Arduino NANO.
MIDI, evaluation board i docelowy moduł do wzmacniacza
Testy softu na Arduino NANO
Przekładka kodu na czyste Atmega32, testowane na Atmega8.
------------31-08-2024-----------
Skończyłem PCB, zmiana sterowania i midi na Atmega 8. Bardziej to upchałem.
Poszło do Chin na wykon. gruba miedź, 1,6mm grubość laminatu.
------------10-09-2024-----------
Płytki dotarły
----------------------29.09.2024-----------------------
Przymiarki, lutowanie
Stan aktualny, przymiarki, korelowanie.
-----------------14-11-2024------------------
panele
-----------------25.11.2024-------------
Ciagłe przymiarki, otwory nawiercone pod zawartość paneli, następna akcja otworowanie górnej blachy z optymalnym rozmieszczeniem elementów (lampy trafa).
wzmocniłem płynnym metalem (epoksyd) ciecie laserem pod alternatywne miejsce na gniazdo zasilajace. Trzyma jak beton. wiercenie w
bajzello :)
------------01-12-2024-------------
Parę kroków do przodu. Wiercenie w blasze i piłowanie pod panele. Osadziłem wszystkie elementy na panelach. Kolejny krok wiercenie otworowania na górnej powierzchni, transformatory lampy, PCB.
Ciekawy tool do otworowania blachy. Bardzo skuteczny, ale wymagający klucza o długim ramieniu. Potrzebuje wstępnego otworu o średnicy 10mm. Wykonałem test na blaszce.
----------
------------12-12-2024--------
Otworowanie wykrojnikiem na warsztacie ;) pełen home made
No, no, no. Płytka nawet imienna. Dobry tata.
OdpowiedzUsuń