środa, 2 czerwca 2010

TRANSFORMATOR WYJŚCIOWY i ZASILAJĄCY

Transformator wyjściowy (zwany dalej głośnikowym) ...ważna rzecz!!!! ;) . W topologii wzmacniacza stanowi ostatni element przetwarzający sygnał, besposrednio poprzedza kolumnę gitarową. Zadaniem transformatora jest "dopasowanie" wysokiej rezystancji występującej "po stronie" lamp w końcówce mocy do baaardzo małej rezystancji po stronie głośnika. Na dodatek transformator ten pracuje ze zmiennymi częstotliwościami (transformator zasilający pracuje z f=50Hz). Dodatkowy wymóg to zapewnienie możliwości "napędzania" kolumn w trzech alternatywnych oporach 4,8,16 ohm. Trochę od "niego' się tu wymaga, dlatego zastosowanie trafa zblizonego topologią do transformatora zasilającego (np: uzwojenie pierwotne to symetryczne dwa uzwojenia , wtórne to trzy uzwojenia odpowiedzialne za trzy opory kolumn) na nic nam się nie zda. Oczywiście taki transformator spełnił by częściowo swoje zadanie, ale kosztem zawęzenia pasma przenoszenia częstotliwości co by miało wpływ na końcowe brzmienie pieca. Dla poprawienia parametrów przenoszenia szerszego pasma częstotliwości transformator jest wykonany w formie wielosekcyjnej, sekcje są nawijane pojedyńczym drutem oraz drutami równoległymi. Sekcje łączone są równolegle oraz szeregowo. Warstwy oraz sekcje izolowane są przekładkami z izolatora. Gruntowny opis tematu znajduje się na stronie Toma: TRAFO_TOM. Dla wykazania ogólnych roznic konstrukcyjnych tych dwóch typów transformatorów rysunki:

Trafo zasilające(najprostszy układ , jedno napięcie wtórne):

Zadaniem tego transformatora jest dostarczenie odpowiedniego napięcia zasilania z odpowiednią wydajnością prądową po stronie wtornej.

Trafo wyjściowe zastosowane w mojej konstrukcji ("niemojego" projektu ;) ):
Sposób nawinięcia:


Wszystkie uzwojenia nawijane są w jednym kierunku.
Warstwy (od rdzenia):

Transformator oparty na rdzeniu:


Transformator powinien charakteryzować się symetrią rezystancji uzwojeń pierwotnych. Dokładne wykonanie transformatora ma wpływa na jego pracę jak i na nasze bezpieczeństwo. Blacha zastosowana do wykonania rdzenia to EI-96 o grubości 0,35mm. Na fotografiach (robocze) w linku wykonany transformator:


dla porownania z zasilającym

1 komentarz: